İşte Ben Yarenler - Ozan Nihat (*)

Gerçek adıyla Nihat Sönmez… Âşıklar arasındaki lâkabıyla Ozan Nihat. Kendi sazı ve sözüyle:
 
Aşk seli batıdan akar mı derler,
Akıp Denizli’ye bakar mı derler.
Ege’den âşık çıkar mı derler;
Bunu zihinlerden sildim çok şükür.
 
Batı Anadolu’da yetişen, âşıklık geleneğini bütün kurallarıyla uygulayan, hemşerimiz, yaşayan ve yaşatan  en önemli âşığımız.
 
Ozan Nihat’ı yazı konusu edinmemin üç sebebi var değerli okurlarım. Bunlardan birincisi, Denizli Belediyesi Kültür Yayınları arasında çıkan, kendi dili kendi kalemiyle “İşte Ben YARENLER Ozan Nihat” adlı kitabı, ikincisi “5. Kars Uluslar arası Aşıklar Şenliği”nde aldığı dereceler, üçüncüsü de şehrimizde yetişmiş olan değerlerimizi kamuoyuna duyurma sorumluluğumuz.
 
Denizli Belediyesi Kültür Yayınları arasında 28 numarayla yayınlanan “İşte Ben YARENLER Ozan Nihat” adlı kitabı bütünüyle ve her yönüyle Ozan Nihat’ı tanıtan bir kitap.
 
KÜNYEM  adlı şiirinde Ozan Nihat kendisini şu dörtlüklerle tanıtır:
 
“Acıpayam ilçem, Denizli ilim. 
Gireniz’de Gölcük, köyümdür benim. 
Neslim Oğuz nesli,Türkçedir dilim. 
Bozok, Günhan, Kayı boyumdur benim. 

Yörüğüm, Türkmenim, Türkoğlu Türküm. 
Tarihin yüz akı, asildir ırkım. 
Yaratan’dan başka olmadı korkum. 
Mertlik ve dürüstlük huyumdur benim. 

OZAN NİHAT, aşkı düstur seçmişim. 
Beni bende yakıp, benden geçmişim. 
Zulme, cehalete savaş açmışım. 
Sözlerim ok, sazım yayımdır benim…”
 
336 sayfadan oluşan kitapta neler mi var? İşte var olanlar: Kimliğim, Ağıtlar, Atışmalar, Çeşitli konularda şiirler, Bayram Mesajları, Düğün Konuları, Güzellemeler, Kars Âşıklar Yarışması, Kinayeler, Köy Konuları, Mahkeme Zulümleri, Ninemle Mektuplarımız, Oğullar Torunlar, Şahıslara, Özelimsi Şiirler, Taşlamalar, Ozan Nihat İçin Yazılanlar, Koçaklamalar, Mesaj Atışmaları, Çırak Mehmet’le Mesaj Atışmaları
 
15, 16, 17 Haziran 2012 günlerinde Kars’ta katıldığı 5. Uluslar arası Aşıklar Şenliği’nde katıldığı yarışmalarda 3 dalda madalya alır Ozan Nihat. Kendi ifadesiyle “Beş yıldır yarışmalara katılıyorum. Bir ve ikinci tam bir hayal kırıklığıydı. Üçte bu iş olmayacak dedim. Dördüncü şenlikte dilim çözüldü Leb-değmez’de 2. oldum. 
 
Bu yıl 5. kez sahneye çıkarken yüreğim güp güp atıyordu. Leb-değmez’de Fekeli Âşık Eyyubî, Atışma’da Sivaslı Ayten Gülçınar ile yarıştım. ve Hikâyeli Türkü’de ( 2 dk hikâyesi-anlatım, 3 dk türküsü) o anda doğaçlama olarak oluşturduğum sazlı sözlü hikâye ile  katıldığım yarışmalardan Denizli’ye madalyalarla döndüm. Karslılar beş gün boyunca âşıkları dinlemeye geldi salonlar dolu doluydu..
 
Sanatın ve zenaatın değişmez bir ilkesi vardır: “Mârifet iltifâta tâbidir!” diye… Sanatın her dalında olduğu gibi âşıklık geleneği konusunda da ömrünü bu yola adamış olan hemşerimiz Ozan Nihat’ın bu şehir tarafından yaşarken sahiplenilmesi gerekiyor. Şahsen ben eminim ki, -Allah geçinden versin- Ozan Nihat bu dünyadan göçtüğünde bu şehrin meydanlarına Özay Gönlüm rahmetlinin ardından olduğu gibi, büstleri ya da heykelleri dikilecektir. Denizli’nin hemen her beldesinde yapılan şenlikler ve festivaller Ozan Nihat’a olan sevgilerin bir ifade ortamı olması gerekir. Bu yaz mevsimi de bunun için bir fırsattır. Teşekkürler Denizli Belediyesi, teşekkürler Ozan Nihat… İyi ki yayınlamışsınız böyle bir kitabı… Muhabbetle…
 
Şerif KUTLUDAĞ
Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi  
Türkçe Eğitimi Bölümü Öğretim Görevlisi
 
(*) Yazı, 25.06.2012 tarihinde, Deha20 adlı internet sitesinde yayımlanmış olup sitemize bu siteden iktibas edilmiştir. Yazının adı geçen sitedeki bağlantısına,  BURADAN ulaşabilirsiniz.
 

Yorum ekle


DRT TV Canlı İzle
Please update your Flash Player to view content.
Click
Geçmiş Programlarım
Atışmalar
İşte Ben Yarenler
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün49
mod_vvisit_counterDün125
mod_vvisit_counterBu Hafta174
mod_vvisit_counterGeçen Hafta1968
mod_vvisit_counterBu Ay3087
mod_vvisit_counterGeçen Ay5827
mod_vvisit_counterToplam623559

Şimdi, 47 misafir sitede.
IP Adresiniz: 34.228.115.216